Офіційний сайт Державної Екологічної інспекції у Луганської області
93400, м. Сєвєродонецьк,
вул. Гагаріна, 93
факс (06452)30290

Державна екологічна інспекція у Луганській областіДержавний нагляд у сфері охорони навколишнього природного середовища
"Первоцвіт"

Кожного року навесні в Україні проводиться природоохоронна операція "Першоцвіт" ціллю якої є впровадження комплексу оперативних, просвітницьких та агітаційно-пропагандистських заходів, направлених на збереження ранньоквітучих, ендемічних (представники мають порівняно обмежений ареал) та зникаючих видів рослин, попередження масового незаконного збору рослин та їх збуту на території держави.

Першоцвітами називають низку видів дикорослих рослин, що квітнуть наприкінці зими та на початку весни. До Червоної книги України занесені такі першоцвіти: півонія тонколиста, рябчик малий, рябчик руський, тюльпан дібровний, шафран сітчастий, підсніжник білосніжний, складчастий та Ельвеза, ін. Всі ці рослини знаходяться на межі зникнення, за жодних обставин збір їх в природі та торгівля ними заборонені.

На виконання доручення Державної екологічної інспекції України № 38 від 11 лютого 2019 р. «Про посилення заходів державного нагляду (контролю) щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу» з метою посилення державного нагляду (контролю) в 2019 році щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу, в тому числі, що занесені до Червоної книги України та інших природоохоронних списків, Державною екологічною інспекцією у Луганській області в ході проведення перевірок дотримання природоохоронного законодавства щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу на території Луганської області станом на 20.02.2019 р. співробітниками Інспекції виявлено 4 порушення, за результатами складено 4 протоколи за ч.1 ст.88-1 КУпАП . Матеріали направлено на розгляд до судових органів.

оновлено: 2019-03-14 11:00:05

З приходом теплих весняних днів з під снігу пробиваються перші первістки оновленої землі, тендітні квіти – провісники весни. Ранньоквітучі рослини – безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів. Як мало ми знаємо про ці дивні рослини – першоцвіти. Їм не страшні ні раптовий сніг, ні люті морози – до примх погоди вони прекрасно пристосувались.

Першоцвітами називають низку видів дикорослих рослин, що квітують наприкінці зими та на початку весни: підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний, шафран Гейфелів (крокуси), проліска дволиста, примули та ін. Хоча деякі досить поширені на нашій території, але загалом вони є рідкісні, знаходяться на межі зникнення, і взяті під особливу охорону держави, занесені до Червоної книги України. Тобто за жодних обставин збір та торгівля ними заборонені і караються законом.

Переважно більшість рідкісних рослин, що занесені до Червоної книги України, зникають через винищення їх людиною. Найяскравіше ця тенденція простежується на прикладі першоцвітів. Дуже важливою складовою акції «Першоцвіт» є привернути увагу громадськості до проблем охорони ранньоквітучих рослин і спрямувати зусилля пересічних громадян на практичні дії щодо захисту цих рослин, відмови від купівлі першоцвітів.

Держекоінспекція у Луганській області щороку навесні організовує та проводить операцію «Першоцвіт».

До контролю ситуації у можливих місцях збору та продажу квітів, а також на залізничних вокзалах активно долучаються громадські інспектори з охорони довкілля, працівники Національної поліції, обласних правлінь лісового та мисливського господарства, представники громадських організацій та ЗМІ.

За незаконне придбання та збут об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України, передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 гривень з конфіскацією квітів. За збір рідкісних квітів в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду передбачене накладення штрафу від 1700 до 3655 гривень з конфіскацією рослин.

оновлено: 2018-02-21 14:51:24

Державна екологічна інспекція у Луганській області (далі – Інспекція) повідомляє відповідно доручення Державної екологічної інспекції України №18 від 24 лютого 2017 року, вимог Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рослинний світ» та «Про червону книгу України», керуючись Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011, Положенням про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Мінприроди України від 4 листопада 2011 року №429, зареєстрованого в Мін'юсті 25 листопада 2011 року за №1347/20085 про посилення заходів державного нагляду (контролю) щодо збереження ранньоквітучих об'єктів рослинного світу.

Інспекція попереджає про адміністративну відповідальність, відповідно до ч.1 ст.88-1 КУпАП порушення порядку придбання чи збуту об'єктів рослинного світу (Порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів рослинного світу), – тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. до 1700 грн.) з конфіскацією об'єктів рослинного світу чи без такої.

Відповідно до ч.2 ст.88-1 КУпАП ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, – тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 3655 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу. Згідно ст.90 КУпАП порушення вимог щодо охорони видів рослин, занесених до Червоної книги України (Погіршення середовища перебування (зростання) рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов вирощування рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, пошкодження), – тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 грн. до 510 грн.) з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. до 850 грн.) з конфіскацією незаконно добутого.

оновлено: 2017-03-03 14:42:08

Вже пригріло лютневе сонечко, сніг та крига починають розтавати, де взагалі розтанула. Саме в цей теплий період починають з’являтися перші квіти – перші вісники весни – проліски, крокуси (або як їх ще називають – підсніжники), гіацинти. Але внаслідок бездумного та безжального знищення людиною ці прекрасні, тендітні та дуже вразливі створіння природи оказалися під загрозою зникнення. На сьогоднішній день проліски, крокуси, гіацинти та ще багато першоцвітів занесені до Червоної книги України та знаходяться під охороною Закону. Найбільший пік збору та продажу первоцвітів припадає на 14 лютого (День Святого Валентина та на 7-8 березня (Міжнародний жіночий день).

З метою виявлення осіб, які наносять збитки природі, бездумно зриваючи першоцвіти, а також припинення та попередження незаконного збирання та продажу рідкісних ранньоквітучих рослин Державною екологічною інспекцією проводиться операція «Первоцвіт-2015». В межах операції працівниками Інспекції, спільно з працівниками міліції відпрацьовуватимуться місця можливого збору та збуту ранньоквітучих рослин.

Відповідно до ст. 88-1 КУпАП за порушення порядку придбання чи збуту об'єктів рослинного світу передбачена відповідальність у вигляді штрафу на суму від 51 до 255 грн. з конфіскацією об'єктів рослинного світу чи без такої. За порушення порядку придбання чи збуту об'єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України – штраф на суму від 153 до 408 грн. з конфіскацією об'єктів рослинного світу чи без такої.

Відповідно до ст. 90 КУпАП за погіршення середовища перебування (зростання) рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі та пошкодження передбачена відповідальність у вигляді штрафу на громадян на суму від 340 до 510 грн. з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від 510 грн. 850 грн. з конфіскацією незаконно добутого.

Крім того, за кожен екземпляр незаконної добутої рослини, занесеної до Червоної книги України передбачена відповідна компенсація за її знищення, наприклад: черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн. за одиницю, шафрани (крокуси), підсніжники від 49 грн. до 62 грн. за одиницю в залежності від виду, сон трава від 37 грн. до 62 грн. за одиницю в залежності від виду.

Державна екологічна інспекція у Луганській області сподівається на Вашу відповідальність та небайдужість й закликає мешканців області не здійснювати збір ранньоквітучих рослин, їх продаж, а також купівлю! Збережемо природу для наших дітей та онуків!

оновлено: 2015-10-16 15:20:46
© 2008 Державна екологічна інспекція у Луганській області